Regały mobilne to system który pozwala na bardzo gęste składowanie palet oraz prosty i szybki dostęp. Z naszą pomocą stworzysz nowoczesny magazyn z systemem przechowywania palet, w którym wszystko jest na swoim miejscu!
Maksymalnie efektywne wykorzystanie wolnej przestrzeni, oszczędność energii i automatyzacja to główne cechy wyróżniające regały mobilne.
Budowa regałów mobilnych – precyzja i dobre materiały
W betonowej posadce instalowane są two main guide rails i kilka płaskich, które przejmują ciężar oparty na kołach. Koła są wyposażone w wysokiej klasy łożyska, które pozwalają na gładką pracę nawet pod maksymalnym obciążeniem. Osadzenie szyn wymaga dużej precyzji wykonania i płaskiej podłogi, jednak co ciekawe nie ma konieczności spawania elementów podczas montażu. Muszą one być ułożone bardzo precyzyjnie, gdyż nawet najmniejsze odchylenie może skutkować uszkodzeniami. Wszystko to jest niezbędne do zapewnienia niezawodnego działania całego systemu przez wiele lat.
Każdy regał opiera się na mobilnej podstawie wyposażonej w cztery koła oraz płytę osłonową. Podstawy wyposażone są w zestaw czujników optycznych połączony z centralnym systemem sterującym. To właśnie on zapewnia optymalną pracę całości, bezpieczeństwo i oszczędność energii. Jest on połączony z systemem oświetlenia, dzięki czemu światła zapalają się tylko tam, gdzie są potrzebne. Funkcję tę docenią szczególnie posiadacze dużych magazynów – oszczędności będą łatwo widoczne. System może być sterowany za pomocą pilota lub komputera i pozwala na dostosowanie ruchu regałów do potrzeb użytkownika. Działa on na zasadzie plug'n'play, dzięki czemu bez problemu rozpoznaje nowe elementy magazynu i nie wymaga dodatkowego programowania. Całość zaprojektowana została pod kątem intuicyjnej obsługi, a jednocześnie możliwości dostosowania ustawień i stopnia automatyzacji do indywidualnych potrzeb.
Działanie i obsługa regałów mobilnych
Podstawowa zasada działania regałów mobilnych jest prosta. W magazynie znajduje się miejsce tylko na jeden korytarz roboczy. Aby go utworzyć, należy przesunąć regały i wydobyć towary z odpowiedniego miejsca. Oczywiście wszystko odbywa się elektrycznie – operator w żadnym wypadku nie musi używać siły. Systemem można też sterować za pomocą komputera.
System regałów mobilnych może działać w jednym z trzech podstawowych trybów.
- Manualnym – w tym wypadku każdy korytarz otwierany jest sekwencyjnie.
- Półautomatycznym – wystarczy jedno polecenie na kontrolerze, aby otworzyć wybrany korytarz.
- Automatycznym – cały system obsługuje się za pomocą pilota.
W każdym z trybów priorytetem jest efektywne zarządzanie energią. Przykładowo wydanie nowego polecenia przerywa poprzednie – nie trzeba czekać, aż regały dokończą swój ruch, co oszczędza także czas w wypadku pomyłki. Po 15 minutach bezczynności system automatycznie wchodzi w tryb czuwania, a na noc regały rozsuwają się równomiernie, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza.
Regałami zawiaduje specjalnie w tym celu zaprojektowany sterownik. W odróżnieniu od urządzeń uniwersalnych działa szybciej i wymaga mniejszej ilości okablowania, jest też kompatybilny z systemem WMS. Dzięki zastosowaniu technologii przemiennika prądowego, ruch regałów jest łagodny i płynny, co nie tylko zwiększa komfort użytkowania, ale też znacznie wydłuża żywotność. Do każdej instalacji indywidualnie konfigurujemy pilota tak, aby dopasować go do funkcji magazynu. Co ważne, diagnostykę błędów można przeprowadzić zdalnie, co oszczędza wiele czasu.
Bezpieczeństwo
Dba o nie fotoelektryczny system bezpieczeństwa. Zespół czujników aktywuje się, gdy bazy są w ruchu i w wypadku jakichkolwiek nieprawidłowości aktywuje procedury bezpieczeństwa i zatrzymuje regały. Urządzenia liczące sprawdzają ilość wózków w korytarzu i pozwalają na zamknięcie korytarza tylko, gdy wszystkie go opuściły. Oprócz tego, na regałach umieszczone są tradycyjne przyciski „Stop”.
Regały mobilne – zastosowanie
Regały mobilne sprawdzą się wszędzie tam, gdzie powierzchnia magazynowa jest cenna, a jednocześnie dostęp do towarów kluczowy. Przykładem są choćby chłodnie i mroźnie. Jest to najbardziej efektywny sposób przechowywania palet, warto go więc rozważyć przy projektowaniu dużego, nowoczesnego magazynu.
Na mobilnych podstawach można także zamontować regały innego typu, na przykład cantilever. Jeśli chcesz stworzyć magazyn o niestandardowym przeznaczeniu, może to być najlepszy wybór. Chętnie podejmiemy wyzwanie – nie boimy się nietypowych realizacji!
Zalety regałów mobilnych – oszczędność i efektywność
Najważniejszą zaletą regałów mobilnych jest optymalne wykorzystanie przestrzeni. Tradycyjne regały paletowe robią to w około 40%, natomiast regały mobilne w 80%. Znaczna różnica, prawda? Stopień składowania wynosi zaś aż 90%! Można składować więcej palet na mniejszej przestrzeni. Co więcej, w przeciwieństwie do wielu innych zwartych systemów, palety nie muszą spełniać restrykcyjnych wymogów dotyczących wymiarów i standardów. Całość można dokładnie dostosować do potrzeb i wymagań klienta, a potem łatwo modyfikować. Zwiększenie ilości stanowisk zdawczo-odbiorczych przełoży się na zwiększenie szybkości pracy i obrotu towarów.
Wszystko to przekłada się na niższe koszty utrzymania. Zdecydowanie większe zagęszczenie składowanego materiału na metr kwadratowy to niższe opłaty za ogrzewanie, chłodzenie, czy oświetlenie. Łatwiej jest też utrzymać porządek, przeprowadzać kontrole stanu magazynowego i prace konserwacyjne, a całość wymaga mniejszej ilości pracowników.
Realizujemy kompletne zabudowy i systemy regałów mobilnych. Prace zaczynamy od projektowania komputerowego komponentów, przez ich proces produkcji, aż po kontrolę jakości. Dla klienta tworzymy całościowy projekt kompleksu i wykonujemy wszystkie prace instalatorskie oraz rozruchowe. Dzięki temu znamy nasze realizacje w każdym calu, co przekłada się także na późniejszą konserwację i serwis. Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, chętnie podzielimy się swoją wiedzą. Zadzwoń do nas lub napisz, nasi specjaliści są zawsze gotowi, aby porozmawiać.
[gdgallery_gallery id_gallery=”13″]